@ مجله اینترنتی رییس @ - نگاهی به سیر فعالیت های محسن چاوشی

جملات کوتاه زیبا گالری عکس و والیبرhdدرایران گالری عکس و والیبرhdدرایران تبلیغات
 • نویسنده :
 • سه شنبه بیستم فروردین 1392 ساعت: 14:40 • نگاهی به سیر فعالیت های محسن چاوشی

  http://s1.picofile.com/file/7112948488/adame.gif

  http://rozup.ir/up/biya/Pictures/vqae89p4gwdp2l55kc1.gif


  محسن چاوشی مسیر پر فراز و نشیبی را در سال های گذشته طی کرده است. از زمانی که به صورت غیرمجاز و زیرزمینی فعالیت می کرد تا زمانی که آثار او به صورت رسمی منتشر شده اند، تغییر مسیر زیادی داشته است. او مدام در حال تغییر سبک است و با تنظیم کننده ها و ترانه سرایان متفاوتی هم کار می کند.

   چاوشی پای تمام آلبوم های گروهی هم هست اما هیچ وقت اجرای زنده نداشته و تمام فعالیت های او محدود می شود به ضبط استودیویی آهنگ ها. با این وجود او در سال های گذشته طرفداران پروپاقرصی برای خودش جمع کرده است.

  نگاهی به سیر فعالیت های محسن چاوشی

  1382

  نفرین

  چاوشی درست زمانی وارد بازار موسیقی شد که موج جدید خوانندگان پاپ زیرزمینی روی بورس بودند. خوانندگانی مثل محسن یگانه و بنیامین بهادری که بعدها وارد بازار موسیقی مجاز شدند اما چاوشی یک ویژگی دیگر هم داشت. صدا و سبک او شبیه یکی از خوانندگان لس آنجلسی بود. آنقدر شبیه که تا مدت ها بسیاری از مردم فکر می کردندکه این آلبوم هم متعلق به همان خواننده لس آنجلسی است.

  جدای از این موضوع چاوشی با آلبوم نفرین که به صورت اینترنتی منتشر شده بود، توانست خیلی زود جایش را بین طرفداران موسیقی پاپ باز کند. آهنگسازی و تنظیم این آلبوم را خود چاوشی برعهده داشت. قطعات نفرین و کفتر چاهی از معروف ترین قطعات چاوشی در همین آلبوم منتشر شدند.  1384

  خودکشی ممنوع

  قطعات این آلبوم بسیار تلخ هستند. قطعه «خودکشی ممنوع» یکی از تلخ ترین قطعاتی است که تا به حال محسن چاوشی خوانده. با این آلبوم چاوشی به شهرت بیشتری نسبت به گذشته رسید. محسن یگانه هم اولین همکاری اش را با محسن چاوشی در این آلبوم داشت و یکی از ترانه های آلبوم را او سروده بود.

   آهنگسازی این کار را خودچاوشی انجام داده و در تنظیم، رضا فوادیان او را همراهی کرده بود. اجرای مشترک چاووشی و یگانه در «نشکن دلمو ...» هنوز هم از مهم ترین ترانه های پاپ سال های اخیر دانسته می شود.

  لنگه کفش

  لنگه کفش حاصل جمع آوری تک آهنگ هایی بود که چاوشی روی ترانه هایی از حسین صفا و امیر ارجینی کار کرده بود. آلبومی که حال و هوایش با آلبوم تلخ خودکشی ممنوع کمی متفاوت بود. این آلبوم به خاطر زیرزمینی بودنش هیچ وقت تنظیم نهایی نشد و با یک تنظیم نصفه و نیمه روی اینترنت پخش شد. لنگه کفش، بچه های اهوازی، تنگ بلور، عشق دو حرفی، خاطره های مرده، کوچه هم تموم نشه و گیسو طلا از ترانه های این آلبوم بودند.  1385

  متاسفم

  «متاسفم» آخرین آلبوم غیرمجاز محسن چاوشی و البته محبوبترین آنها بود. چاوشی با انتشار این آلبوم به اوج محبوبیت در بین طرفدارانش رسید. زمان نانتشار «متاسفم» شایعه بود که این آلبوم قرار بوده به صورت رسمی منتشر شود و مراحل دریافت مجوز آن هم انجام شده اما به علت اینکه این آلبوم روی اینترنت لو رفته بود، تهیه کننده های آلبوم دیگر تمایلی به انتشار رسمی آن نداشتند. تنظسیم این آلبوم را شهاب اکبری برعهده داشت و از این لحاظ حال و هوای آن با آلبوم های قبلی چاوشی تفاوت داشت. امیر ارجینی، حسین صفا، ترانه مکرم، یاها کاشانی و خود محسن چاوشی در این آلبوم ترانه سرایی کردند.

  موسیقی فیلم سنتوری

  سنتوری عنوان فیلمی است به کارگردانی داریوش مهرجویی که برای اولین بار در جشنواره فیلم فجر سال 85 اکران شد. این فیلم به علت توقیف هیچگاه به اکران عمومی نرسید اما این باعث نشد تا چیزی از شهرت موسیقی آن در بین مردم کم شود. محسن چاوشی با خواندن ترانه های فیلم سنتوری به اوج محبوبیت و شهرت رسید. در این موسیقی فیلم اردوان کامکار وظیفه تنظیم و نوازندگی سنتور را برعهده داشت. هر چند بعدها موسیقی فیلم سنتوری به صورت یک آلبوم توسط شرکت ارانگام منتشر شد اما در همان زمان هم تبدیل به محبوب ترین موسیقی روز شد. تسنتوری تنها تجربه مشارکت سینمایی محسن چاوشی بود و بعد از آن هیچگاه در سینما حضور پیدا نکرد.  1387

  یه شاخله نیلوفر

  اولین آلبوم رسمی و مجاز محسن چاوشی با حاشیه های زیادی همراه بود. بعضی اعتقاد دارند این آلبوم و موسیقی فیلم سنتوری بهترین آثار محسن چاوشی و از بهترین آثار موسیقی پاپ دهه گذشته بوده اند. یه شاخه نیلوفر بعد از دو سال سکوت چاوشی به بازار آمد. استقبال از این آلبوم به حدی بود که در رده پرفروش ترین آثار موسیقی ایران تاکنون قرار گرفت.  1388

  سلام آقا

  چاوشی یک خواننده مناسبتی هم هست. او در مناسبت های مختلف مذهبی و ملی همیشه حضور داشته ودر تمامی آلبوم های گروهی پاپ که به صورت مناسبتی منتشر شده اند ترانه هایی از او موجود بوده است. سلام آقا اولین تجربه چاوشی در این زمینه بود. در این آلبوم چاوشی دو تک آهنگ با موضوع محرم و امام حسین (ع) دارد. شرکت در آلبوم گروهی سلام آقا در کنار خوانندگان معروف دیگری چون رضا صادقی برای چاوشی یک نوع تثبیت در بازار مجاز محسوب می شد. البته چاوشی قبل از این هم ترانه هایی را با موضوعات مذهبی خوانده بود. کفتر چاهی و امام رضا (ع) از معروف ترین این ترانه ها هستند.

  ژاکت

  ژاکت ششمین آلبوم استودیویی محسن چاوشی است. این اثر دومین آلبوم استودیویی دارای مجوز این خواننده است که ترانه های آن توسط امیر ارجینی، حسین صفا، کیکاووس یاکیده و علی مهرگان سروده شده اند. سه قطعه از قطعات این آلبوم توسط محمدرضا آهاری، دو قطعه توسط شهاب اکبری و باقی قطعات توسط خود محسن چاوشی ساخته شده اند.

  طبق نظرسنجی ها «ژاکت» به عنوان دومین آلبوم رسمی محسن چاوشی توانست در رقابت با آلبوم های 14 علی لهراسبی و یکی بود، یکی نبود رضا صادقی عنوان محبوب ترین آلبوم پاپ سال 1388 موسیقی ایران را نصیب خود کند.

  نگاهی به سیر فعالیت های محسن چاوشی

  هشت

  آلبوم هشت، یک آلبوم پاپ مذهبی با حضور چند خواننده است. این آلبوم قرار بود به مناسبت 8/8/88 سالروز میلاد علی بن موسی الرضا (ع) منتشر شود ولی انتشار آن تا اردیبهشت 1389 به تعویق افتاد. محسن چاوشی در این آلبوم یک قطعه به نام «کاشکی» با ترانه ای از امیر ارجینی و تنظیم شهاب اکبری داشت. چاوشی پیش از این هم آهنگ هایی را در مورد امام رضا مانند «کفتر چاهی» و «امام رضا» خوانده بود. حمید حامی، بابک جهانبخش، امین رستمی، علیرضا شهاب، رضا صادقی، رضا یزدانی و علی اصحابی دیگر خوانندگان این آلبوم بودند.  1390

  خاص

  «خاص» اولین آلبوم گروهی پاپ بود که برای مناسبت خاصی منتشر نمی شد. خاص، ترکیبی از ستاره های موسیقی پاپ بود که طبق قرار بهترین تک آهنگ هایشان را در آن ارائه داده بودند. در واقع یک مجموعه آهنگ به سلیقه تهیه کننده. در این آلبوم به غیر از محسن چاوشی خوانندگان دیگری مانند فرزاد فرزین، مازیار فلاحی، علی اصحابی، بابک جهانبخش، پیام صالحی، مهدی مدرس، شهاب رمضان و رضا یزدانی هم حضور داشتند. ترانه سرایی آلبوم را هم حسین صفا، یاحا کاشانی، مازیار فلاحی، سمیه کاویانی، محسن شیرالی، علی حسین زاده، امیر ارجینی، میثم یوسفی و سروش دادخواه برعهده داشتند.

  سنتوری

  آلبوم سنتوری در واقع ترکیبی از ترانه های فیام سنتوری به همراه چند ترانه قدیمیدیگر از چاوشی بودندکه پیش از این در آلبومهای غیرمجاز این خواننده منتشر شده بودند. این آلبوم توسط شرکت ایرانگام منتشر شد و به خاطر گذشت زمان زیادی که از ساخت آن می گذشت و انتشار اینترنتی وسیع آن مورد استقبال قرار نگرفت.

  دلصدا

  دلصدا سومین آلبوم مناسبتی و گروهی پاپ بود که چاوشی هم در آن شرکت داشت. این آلبوم با موضوع جنگ ساخته شده بود و خوانندگانی چون «رضا صادقی»، «علی لهراسبی»، «بنیامین بهادری»، «محسن چاوشی»، «بابک جهانبخش»، «فرزاد فرزین»، «محمد علیزاده» و «مهدی یراحی» در آن حضور داشتند.

  چاوشی پیش از این آلبوم و بعد از آن ترانه هایی را با موضوع جنگ و دفاع مقدس خوانده بود که مهمترین آنها ترانه «پرچم سفید» است. چاوشی با تک آهنگ «نفرین به جنگ» در این آلبوم حضور داشت. شایعه بود که قرار است آلبوم دلصدای 2 با موضوع امام زمان (عج) هم با حضور همین خوانندگان در نیمه شعبان منتشر شودکه بعدها از طرف تهیه کننده تکذیب شد.

  نگاهی به سیر فعالیت های محسن چاوشی

  پرچم سفید

  پرچم سفید نام پنجمین آلبوم استودیویی محسن چاوشی است که توسط شرکت تصویر دنیای هنر در 22 اسفند ماه 90 منتشر شد. کوشان حداد، شهاب اکبری، سینا حجازی، امیر جمال فرد این آلبوم را تنظیم کرده اند و حسین صفا و اسلام ولی محمدی ترانه سرایان این اثر هستند. پرچم سفید در ژانر پاپم، راک و هاوس ساخته شده است اما از نظر تنظیم و ترانه با آلبوم های قبلی چاوشی فاصله داشت.  1391

  من خود آن سیزدهم

  امسال برخلاف سال 90، سال کم کار اما پرباری برای چاوشی بود. بعد از آلبوم پرچم سفید که نتوانست توقع مخاطبان موسیقی پاپ را از چاوشی برآورده کند، آلبوم «من خود آن سیزده ام» حاصل تلاش چند ماهه این خواننده، واکنش های مثبتی را برای او در پی داشت.

  نگاهی به سیر فعالیت های محسن چاوشی

  قطعات این آلبوم شامل «غلط کردم غلط»، «کو به کو»، «رمیدیم»، «نگار»، «ستمگر»، «شیر مردا»، «من خودآن سیزدهم»، «قراضه چین» و «بهرام گور» است که چاوشی با اشعار کلاسیک شاعران بزرگ ایران وحشی بافقی، بابا طاهر، شهریار، مولانا و خیام نیشابوری ساخته است. آهنگسازی قطعات آلبوم برعهده محسن چاوشی بوده و کوشان حداد، شهاب اکبری، امیر جمالفرد و محسن چاوشی به عنوان تنظیم کننده در این اثر حضور داشته اند.

  www.infopanel.ir

  Info Panel Internet Magazine به پاس حرمت قلم و اندیشه، در صورت كپی برداری از این مطلب منبع آن را نیز ذکر کنید.
  http://rozup.ir/up/biya/Pictures/vqae89p4gwdp2l55kc1.gif  نظرات پست
  نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic